Sandiviç Panel
..
Sandiviç Panel 2
..
1,18TL
  • ADET

1,18TL
  • ADET

Gösterilen: 1 ile 2 arası, toplam: 2 (1 Sayfa)

Sandviç Polikarbon Panel Nedir?

Sandviç polikarbon panel, çatı sistemlerinde kullanılan sandviç panel ile uyumlu polikarbon levha olarak da bilinen bir çeşit plastik olan polikarbondan imal edilir. Özellikle endüstriyel yapıların çatılarında kullanılan ve yapısı sayesinde metal levhalar ile polikarbon levhaların genleşmesine olanak tanıyan bu paneller, hemen her sandviç panele uygun yapıdadır.

Montajı kolaylaştıran özel detayları ile hem kolay uygulama hem de sağlam bir yapı vadeden söz konusu polikarbon panel modelleri, pek çok avantajı bir arada sunar. 6 farklı duvardan meydana gelen özel bir yapıya sahip oldukları için ısı yalıtımı, ses yalıtımı, darbe dayanımı ve ultraviyole filtrasyonu sağlamalarının yanı sıra sararmaya karşı da dirençlidir.

Kullanım alanlarına göre değişen kalınlık ve ölçülerde üretilebilen sandviç polikarbon panel kullanım alanına göre tamamen şeffaf veya daha az ışık geçirgenliğine sahip olan opal olmak üzere iki farklı seçenek sunar.

Kalınlık ve renk nedeniyle ışık geçirgenliği, termal yalıtım, ve ışık yayma oranı farklılık gösteren sandviç polikarbon paneller, kolay bulunabilir olması, pratik bir montaj süreci sağlaması ve deforme olmadan uzun yıllar boyunca kullanılabilmesi ile öne çıkar.

Kullanım alanına uygun uzunlukta üretilebilmeleri ile fark yaratan söz konusu polikarbon panelin öncelikli kullanım amacı gün ışığından mümkün olduğu kadar çok faydalanmaktır.

Sandviç Polikarbon Panel Özellikleri Nelerdir?

Petrolden üretilen polikarbonat adlı malzemeden elde edilen sandviç panel arasında kullanılan polikarbon sistemler, akrilik ve camdan üretilenlere kıyasla oldukça hafif, dayanıklı ve düşük maliyetli olması ile dikkat çeker.

Farklı sandviç panellere uygun şekilde imal edilebildiği için büyük bir avantaj sunan polikarbon panel sistemler, ortalama 10 yıl boyunca sararma yapmadan mevcut formunu korur. Bununla birlikte termal yalıtım, ses izolasyonu ve UV filtrasyonu gibi özelliklerini de çok uzun yıllar boyunca yitirmedikleri için masrafsız bir kullanım ömrüne sahiptir.

Zorlu hava koşullarına dirençli olmalarının yanı sıra polikarbon malzemeden üretildikleri için nem tutmayan ve su geçirmeyen bir yapıda olan söz konusu sistemler, özel bir bakıma ihtiyaç duymaz.

Şeffaf veya opal olması fark etmeksizin -40°C ile +120°C arasında değişen tüm ısılara karşı dirençlidir. Başka bir ifadeyle çok soğuk havalardan çok sıcak havalara kadar tüm zorlu meteorolojik koşullarda, maksimum performans göstermeye devam eder.

Ekstra içeriklere göre farklılık gösterse de genel olarak polikarbonat malzemeden üretildiği için polikarbon ile aynı özelliklere sahip olan söz konusu sistemlerin genel farkı sandviç panellerin arasında yerleştirilecek yapıda olmalarıdır.

Dolayısıyla ısı, nem ve ses direncinden ışık geçirgenliğine kadar birebir polikarbon levhalar ile aynı özelliklere sahiptir. Öte yandan üretim aşamasında UV stabilizatörleri gibi ekstra içerikler sayesinde daha verimli olan sandviç polikarbon paneller de bulmak mümkündür.

Örnekte olduğu gibi ekstra ultraviyole stabilizatörleri ile desteklenen polikarbon paneller, klasik panellere kıyasla daha fazla UV filtrasyonu sağlar. Bu da daha uzun yıllar boyunca sararma olmadan kullanma avantajı sunar.

Sandviç Polikarbon Panel Ölçüleri Nelerdir?

Özellikle fabrika gibi üretim merkezlerinde çatılardaki sandviç panellerin arasında kullanım için tasarlanan polikarbon paneller, uygun olduğu sisteme göre farklı ölçülerde ve kalınlıkta olabilir. Genel olarak 20 mm, 25 mm, 30 mm, 35 mm ve 40 mm kalınlığa sahip olacak şekilde tasarlanan sandviç polikarbon panel sistemleri, 1000 mm genişliğindedir.

Uzunlukları ise uygulama alanına göre belirlenir. Başka bir ifadeyle istenilen uzunlukta sandviç arası polikarbon levha bulmak mümkündür. Söz konusu panellerin ışık ve ısı geçirgenlikleri de kalınlıklarına göre değişir.

Bunun nedeni kalınlık ile birlikte polikarbon yoğunluğunun da artıyor olmasıdır. Örneğin ısı iletim kat sayısı 20 mm kalınlığındaki panelde 1,45 W/m2xK iken 40 mm kalınlığındaki panelde ise 1,15 W/m2xK olarak değişir. Dolayısıyla panelin kalınlığı arttıkça daha fazla ısı izolasyonu sağlar.

Sandviç panel arası polikarbon sistemlerinde ölçüler, panel tipine göre de değişebilir. Düz binili, trapez formunda ve panel formunda hadveli polikarbon olmak üzere 3 farklı levha türü bulunur.

Bunlardan trapez formunda olanlar 12 mm kalınlığa sahipken, düz binili olanlar 30 mm, panel formunda olanlar ise 40 mm kalınlıktadır. Polikarbon panelde kalınlık ısı izolasyonunu artırırken ışık geçirgenliğinin de artmasına neden olur.

Sandviç Polikarbon Paneller Nerelerde Kullanılır?

Sandviç polikarbonat panel olarak da bilinen söz konusu paneller, doğal ışık alması gereken, başka bir ifadeyle gün ışığına ihtiyaç duyulan fabrika çatılarından transparan cephe kaplamalarına kadar pek çok farklı yerde kullanılır.

Aydınlatma uygulamalarında tercih edilmesi nedeniyle sandviç panel arası ışıklık olarak da adlandırılan söz konusu polikarbon panel, düz ve eğimli tüm çatı ve cephelerde kullanıma uygundur. Yenilenen yapılar ve endüstriyel yapılarda da sık tercih edilen polikarbon paneller hem çatı hem de cephe uygulamaları için ideal bir üründür.

Özellikle gün ışığının geçişine izin vermek amacıyla transparan çatı ve cephe kaplamalarında kullanılan polikarbonat panel sistemleri, gün ışığından maksimum fayda sağlamak istenilen özel yapılarda da kullanıma uygun ürünlerdir.

Ses ve Isı Yalıtımı İçin Kullanımı

İleri seviye ses ve ısı izolasyonu sağlayan polikarbonat sayesinde yapılarda termal yalıtım ve ses yalıtımı amacıyla da kullanılan polikarbon panel sistemler, kullanılan panelin kalınlığına göre değişen oranda yalıtım sağlar.

Kalınlık başka bir ifadeyle yoğunluk arttıkça polikarbon sistemin ses ve ısı yalıtım performansı da artış gösterir. Dolayısıyla 20 mm kalınlığındaki levha ile 400 mm kalınlığındaki levha ses ve ısı izolasyonu açısından karşılaştırıldığında, 40 mm olan levhanın diğerlerine kıyasla daha fazla ısı ve ses yalıtımı sağladığı görülür.

Çatılar İçin Sandviç Paneller ve Kullanımı

Çatı sistemlerinde gün ışığından daha fazla verim almak için tercih edilen şeffaf ve opal sandviç arası polikarbon panel sistemleri, oldukça pratik bir şekilde monte edilir. Tek tarafı yapışkanlı bantlar ile sabitlenen ve özel vidalar ile üst üste bindirilerek montajı yapılan polikarbon paneller, kısa sürede kullanıma hazır hale gelmesi ile öne çıkar. Doğru montaj sonucunda ise güneş ışığını geçirirken ısı ve ses yalıtımı sağlayan bir çatı sistemi elde edilmiş olur.

Isı Yalıtımı İçin Sandviç Paneller ve Kullanımı

Polikarbonatın yapısı nedeniyle yüksek ısı izolasyonu sağlayan sandviç panel arası polikarbon panel sistemleri, sıcak ve soğuk iklimlerdeki yapıların çatılarında kullanıldığında hem sıcaktan hem de soğuktan korunma avantajı sağlar.

Tüm bunları yaparken de güneş ışığının yapı içine girmesini engellemez. Bu nedenle yalıtım uygulamalarının yanı sıra aydınlatma uygulamalarında da sık tercih edilir.

Sandviç Panel Çeşitleri Nelerdir?

Kullanım alanlarına göre özelleştirilmiş çeşitleri bulunan sandviç panel arası polikarbonat çatı paneli, farklı modelleri ile farklı avantajlar sunar. Poliüretan, mineral yün ve EPS sandviç panel olmak üzere 3 farklı seçenek sunan söz konusu panellerin tamamı farklı malzemelerden üretilse de yine kullanım amacı yalıtım sağlamasıdır.

Her İhtiyaca Uygun Sandviç Paneller

Enerji santrallerinden endüstriyel tesislere, ticari yapılardan soğuk depolara kadar pek çok farklı kullanım alanına sahip olan sandviç paneller, bu alanlara göre özelleştirilmiş türlere sahiptir. Bunlar arasında öne çıkanlar, PUR olarak da bilinen poliüretan, PIR olarak bilinen poliizosiyanurat, mineral yün ve EPS (ekspande polistren) sandviç panellerdir. Her biri ısı yalıtım, su yalıtımı, ses yalıtımı, yangın direnci ve mekanik dayanım konusunda farklı avantajlar sunar.

Poliüretan Sandviç Paneller

İzosiyanat ve polyol bileşenlerinden elde edilen poliüretan sandviç paneller, özel yapısı sayesinde ileri seviye termal yalıtım sağlar. Su emici özellikte olmayan başka bir ifadeyle su geçirmeyen söz konusu paneller, yüksek basınca da dirençlidir. Tüm bu özellikler nedeniyle yüksek mekanik performans göstermesinin yanı sıra uzun yıllar boyunca kullanım avantajı sunar.

Mineral Yün Sandviç Paneller

Özel bir elyaftan üretilen mineral yün sandviç paneller, lifli yapısı sayesinde yüksek ses yalıtımı performansı gösterir. Bununla birlikte alev almaz yapıda olduğu için yangına karşı da dirençlidir. Belirli bir seviyeye kadar ısı yalıtımı da sağlayan söz konusu paneller, yapılan özel işlemlerin ardından basınca karşı da direnç kazanır.

EPS Sandviç Paneller

Ekspande polistiren başka bir ifadeyle EPS sandviç paneller, termoplastik bir malzemeden elde edilir. Kalıplanarak şekillendirilen özel yapısı sayesinde üstün bir ısı yalıtım performansı gösteren EPS sandviç paneller hem ekonomik hem de hafif olması ile öne çıkar.

Sandviç Panel Avantajları Nelerdir?

Uzun kullanım ömründen kolay montaja, ses yalıtımından ısı yalıtımına kadar pek çok avantajı bir arada sunan kullanıcı dostu bir malzeme olan sandviç paneller, ekonomik olmalarının yanı sıra yıllar boyunca mevcut formunu koruyabilecek kadar dayanıklıdır.

Hızlı ve Kolay Montaj

İhtiyaç duyulan ölçüde üretilmesi ve pratik bir şekilde kesilerek uygulama alanına tam uyum sağlayacak forma getirilmesi ile öne çıkan sandviç paneller, polikarbon paneller ile desteklenerek kısa sürede kullanıma hazır hale gelir.

Mükemmel Isı Yalıtımı

Polikarbonun genel yapısı sebebiyle ileri seviye ısı yalıtımı sağlayan sandviç arası polikarbon panel levhalar hem sıcak yaz günlerinde hem de soğuk kış günlerinde kullanım için idealdir. Uygulandığı yapının yazın serin kışın ise sıcak kalmasını destekleyen polikarbon panel sistemler, iklimlendirme giderlerini azaltma avantajı sunar.

Yatırım Ekonomisi

Hem üreticiler hem de kullanıcılar açısından pek çok faydası bulunan sandviç paneller, uygun fiyatlı olması, uzun kullanım ömrü ve kolay deforme olmaması ile bütçe dostudur.

Yapılarınızda Estetik Görünüm

Çatı ve dış cephe uygulamalarında hem transparan hem de opal sandviç polikarbon panel sistemleri kullanılarak estetik bir görünüm sağlamak mümkündür. Bunun en önemli nedeni ise uygulama alanına doğal ışığın ulaşmasını sağlamasıdır.

Yüksek Yangın Direnci

Hangi malzemeden üretilirse üretilsin sandviç panellerin en önemli özelliklerinden biri de alev almaz yapıda olmalarıdır. Bu sebeple polikarbon panel sistemler de yangın çıksa dahi kendiliğinden sönen yapıları ile güvenli bir kullanım sağlar.

Hava ve Su Sızdırmazlığı

Yüksek ısı ve nem izolasyonu sayesinde hem hava hem de su geçişlerine engel olan sandviç polikarbon paneller, ileri seviye su ve hava geçirmez özelliktedir.

Gürültüsüz Yapılar

Uygulama alanlarında önemli ölçüde ses yalıtımı da sağlayan sandviç arası polikarbon panel sistemleri, iç ortam seslerinin dış ortama, dış ortam gürültüsünün de iç ortama aktarılmasını engeller.

Sandviç Polikarbon Panel Fiyatları 2022 Ne Kadardır?

Tıpkı polikarbon levhalar gibi pek çok kullanım alanı bulunan ve kolay montajı ile dikkat çeken sandviç panel arası polikarbon panel sistemleri, kendi segmentinin en uygun fiyatlı ürünleri arasında yer alır.

Hem fiyatının benzerlerine kıyasla uygun olması hem de uzun bir kullanım ömrü sağlaması ile bütçe dostu çözümler sunan polikarbon panel sistemleri, yüksek dayanıklılık ve ses, ısı, nem ve hava izolasyonu gibi ek avantajları ile de bütçe dostu bir kullanımı destekler.

Kolay deforme olmaması ve sararma yapmaması ile de masrafsız bir kullanım süreci sağlar. Sandviç polikarbon panellerde fiyatları açısından belirleyici olan en önemli etkenler panelin kalınlığı, türü, içeriği ve ölçüleridir.