Polikarbon Trapez
..
1,18TL
 • ADET

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Polikarbon Trapez Levha Nedir?

Polikarbon trapez, Geometrideki yamuk şeklinden ilham alınarak tasarlanan, çatı ve cephe kaplamasında kullanılır. Alüminyum malzemeden üretilen trapez çatı sacına kıyasla pek çok avantajı bulunan bu ürün, çoğunlukla şeffaf olduğu için özellikle aydınlık olması istenilen çatı ve cepheler için uygundur.

Çevre dostu yapı malzemeleri arasında yer alan ve kullanım alanlarına göre farklı ölçü seçenekleri bulunan polikarbon trapez levhalar, trapez kesitli polikarbon levha olarak da adlandırılır. Uygulama kolaylığı açısından sık tercih edilen söz konusu levhalar, olumsuz hava koşullarından güneşin zararlı ışınlarına kadar pek çok etkene karşı koruma sağlayacak yapıdadır.

Genel olarak polikarbon ürününün tüm avantajlarından faydalanma olanağı sunan trapez levhalar, şekil itibariyle de avantajlı bir kullanım süreci vadeder.

Tamamen şeffaf olmayan ve opal olarak adlandırılan polikarbon trapez levhalar da bulunur. Işık geçirgenliği şeffaf levhalara kıyasla daha az olan opal levhalar, çok fazla güneş ışığına maruz kalan alanlarda güneşlik olarak kullanılır.

Polikarbonun genel yapısı nedeniyle -40℃ ile + 130℃ arasında değişen sıcaklıklara karşı dirençli olan söz konusu levhalar, petrolden üretilir ve geri dönüştürülebilir özelliktedir. Hem ani ısı değişimlerine dirençli olan hem de ısıl işlem sonucunda yeniden işlenebilecek yapıda olan trapez levhalar, yüksek esneklik oranı sebebiyle uygulama alanlarına kolaylıkla adapte edilebilir.

Mühendislik plastiği olarak da bilinen polikarbondan üretilen bu levhalar, epey uzun olan kullanım ömürleri ile öne çıkar. 

Polikarbon Trapez Levha Nerelerde Kullanılır?

Oluklu polikarbon olarak da bilinen trapez levhalar, tıpkı düz polikarbon levhalar gibi pek çok yerde kullanıma uygun ürünlerdir. Genel özellikleri nedeniyle daha çok çatı kaplamalarında tercih edilen söz konusu trapez levhaların öne çıkan kullanım alanları şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Seralar, kış bahçeleri, teraslar ve benzeri yapılar
 • Süpermarketlerden küçük dükkanlara kadar küçük ve büyük işletmeler
 • Alışveriş merkezi ve hastane gibi büyük yapılar
 • Spor kompleksleri, stadyumlar, yüzme havuzları ve hayvan çiftlikleri
 • Havalimanları, tren istasyonları ve güverteler

Şeffaf ve opal olarak farklı ışık geçirgenlik oranları ile dikkat çeken trapez levhaların çatılarda kullanılmasının en büyük nedenlerinden biri güneş ışınlarını geçirmesine rağmen UV ışınlarını filtrelemesidir. Farklı kalınlıkta ve farklı ölçülerde üretilebilen söz konusu levhaların ışık geçirgenliğini etkileyen en önemli faktör ise levhanın kalınlığıdır.

Örneğin, 20 mm kalınlığındaki bir polikarbon trapez levha şeffaf olduğunda yüzde 52, opal olduğunda ise yüzde 35 oranında ışık geçiriyor ise levha kalınlığı 16 mm’ye düştüğünde bu oranlar sırasıyla yüzde 59’a yüzde 37 olur. Dolayısıyla trapez levhaların kalınlığı ve rengi kullanım alanına göre farklılık gösterir.

Özellikle teras ve veranda kaplaması olarak kullanılan trapez levhaların seralarda kullanılanlara kıyasla daha kalın ve opal olması tercih edilir. Bunun en önemli nedeni ise güneş ışınlarını geçirme oranıdır.

Öte yandan polikarbon malzemesi, yapısı nedeniyle hem ısı hem de nem geçirgenliği düşük olan bir malzemedir. Bu nedenle güneş ışınlarını ne kadar geçirirse geçirsin, cam gibi ısı geçirgenliği yüksek malzemeler ile kıyaslandığında çok sıcak havalarda dahi kaplama yapılan alanın çok fazla ısınmasını engeller.

Ayrıca oluklu yapısı nedeniyle yağmur suyu ve kar birikmesine de engel olur. Çatı kaplamalarında polikarbondan üretilen trapez levhaların tercih edilmesinin en önemli nedenlerinden bir diğeri ise olumsuz hava şartlarına karşı yüksek dirençli olmasıdır.

Hem sıcak hem de soğuk havalardan olumsuz etkilenmeyen yapısı sayesinde uzun bir kullanım ömrü sunan söz konusu levhalar, kolay deforme olmayan yapıları ile uzun yıllar boyunca mevcut formunu korur.

Polikarbon Trapez Levha Ölçüleri Nedir?

Düz, başka bir ifadeyle oluksuz polikarbon levhalar gibi farklı ölçülerde üretilerek kullanıcıların beğenisine sunulan polikarbon trapez levhalar, kolaylıkla istenilen ölçüde kesilebilen ürünlerdir. Bu nedenle kullanım alanlarına kolaylıkla uyum sağlar ve uygun ölçüde parça üretilmediği için uzun süre bekleme sorununu ortadan kaldırır.

Genel olarak 6 metre uzunluğunda ve 2,1 metre genişliğinde üretilen oluklu trapez levhalar, farklı kullanım alanları için farklı ölçülerde de üretilebilmektedir. Kalınlık, uzunluk ve genişlik farklı olsa da tüm trapez levhalarda ısıl genleşme ve sıcaklık dayanımı aynıdır. Söz konusu ölçüleri ile birlikte değişen özellikler ise ısı katsayısı, ışık geçirgenliği, darbe dayanımı ve esneklik olarak sıralanır.

Solid polikarbon levhalara kıyasla biraz daha kalın olarak üretilen trapez levhalar, 0,9 mm ile 2,0 mm arasında değişen kalınlıklara sahiptir. Kullanım alanlarına göre ölçüleri değişen söz konusu ürünlerin polikarbon yoğunluğu ise levhanın kalınlığında göre değişir.

Bu noktada, daha kalın olan trapez levhanın yoğunluğu daha fazladır. Söz konusu yoğunluk ise polikarbon levhanın daha ağır, daha dayanıklı ve daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Levha kalınlığı uygulama alanına göre farklılık gösterdiği gibi özel istek üzerine farklı kalınlıklarda da üretim yapılmaktadır.

Esnek olması ve kesilebilir olması nedeniyle oldukça pratik bir uygulama süreci sağlayan polikarbon trapez levhalar, uygulama alanına uygun ölçülerde olmasa dahi kullanım avantajı sunar. Bununla birlikte söz konusu levhaları boylamasına eklemek de mümkündür. Dolayısıyla hem çatı hem de dış cephe kaplamalarında köpüklü panellere pratik bir şekilde eklenebilir yapıdadır.

Polikarbon Trapez Levha Özellikleri Nedir?

Kullanıcılara pek çok avantajı bir arada sunan ve çok fazla kullanım alanına sahip olan trapez levhalar, polikarbon malzemesinin tüm özelliklerine sahiptir. Petrolden üretilen ve cama alternatif olarak geliştirilen polikarbon, termos plastik olarak da bilinir.

Esnek olması, ısı ve neme dirençli olması, yüksek yük direncine sahip olması, UV ışınlarını filtrelemesi, ısı yalıtımı sağlaması ve güneş ışınları açısında yüksek geçirgenliğe sahip olması gibi nedenler ile geniş bir uygulama alanına sahip olan söz konusu levhalar, defalarca ısıl işleme maruz kalsa dahi şeffaflığını yitirmemesi ile öne çıkar.

Bu nedenle de yeniden işlenebilir yapıdadır ve geri dönüştürülebilir olduğu için çevre dostu olarak kabul edilir. İstenilen ölçülerde kesilebilmeleri ve üretilebilmeleri ile esnek bir kullanım sağlamalarının yanı sıra cam ve diğer dış cephe kaplamalarına kıyasla kolay uygulama ayrıcalığı sunar.

Çatlama, kırılma ve deforme olma riskli olmadan kolaylıkla kesilebilen söz konusu levhalar, cam gibi mini partikül oluşturmadığı için kullanıcı açısından güvenli bir kesim süreci sağlar.

Camın en iyi alternatifi olarak kabul edilen ve kırılmaz cam yapımında önemli rol oynayan polikarbon malzemeden üretilen trapez levhalar, şekil itibariyle çatı ve dış kaplama uygulamalarında büyük avantaj sağlar.

Dolu ve güneş ışınlarından etkilenmemesinin yanı sıra ısı değişimlerine karşı da tepkisidir. Başka bir ifadeyle çok sıcak ve çok soğuk havalarda kozmetik açıdan herhangi bir değişime uğramazlar. Bu da uzun yıllar boyunca sorunsuz kullanım olanağı sunar.

Polikarbon malzemesinin yapısına göre farklı özelliklere de sahip olabilen trapez levhalarda ısı, ışık, nem, yük ve darbe direnci, polikarbon malzemenin türüne göre de farklılık gösterebilir. Hangi tür polikarbondan üretilirse üretilsin tüm trapez levhalar, tıpkı düz polikarbon levhalar gibi ektedir.

Polikarbon Trapez Levha Avantajları Nelerdir?

Genel şekli sebebiyle kıvrımlı modüler panel olarak da bilinen polikarbon trapez paneller, genel yapıdan kullanıma kadar birçok avantaja sahip ürünlerdir. Polikarbon trapez levhaların kullanıcılar ve üreticilere sağladığı avantajlar şu şekilde sıralanabilir;

 • Geniş bir kullanım alanına sahiptir.
 • Endüstriyel ve bireysel uygulamalarda kullanıma uygundur.
 • Şeffaf ve opal olmak üzere iki farklı ışık geçirgenliğine sahip alternatif sunar.
 • Nem ve ısı geçirgenliğinin düşük olması nedeniyle değişen hava koşullarından, yağmurdan ve kardan etkilenmez.
 • Dekupaj testeresi, daire testere, masa testeresi, şerit testere ve lazer kesim makineleri ile kolaylıkla istenilen ölçülerde kesilir. Kesim sırasında deforme olmaz.
 • Defalarca yeniden kullanılabilir yapıdadır ve yüksek ısıya maruz kaldığında dahi bulanıklaşma ve renk değişikliği meydana gelmez.
 • Geri dönüştürülebilir yapısı sayesinde çevreye zarar vermez.
 • Ortalama 10 yıl boyunca sorunsuz kullanım vadeder
 • Bütçe dostu fiyatlar ile kullanıcılara sunulur ve masrafsız bir kullanım süreci sağlar.
 • Dış cephe kaplamaları ve çatı uygulamaları için idealdir. Ayrıca köpük panellere entegre edilebilecek yapıdadır.
 • Trapez şekil sayesinde üzerinde yağmur suyu, toz, kar gibi şeylerin birikmesini önler.
 • Isı iletiminin çok düşük olması nedeniyle ısı yalıtımına katkı sağlar.
 • Cama alternatif olarak üretilmesine rağmen camdan hafif, esnek yapıda ve daha dayanıklıdır.
 • Ultraviyole ışınlarını filtreleyen yapısı sayesinde kullanıcıların güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmadan güneş ışınlarından faydalanmasına olanak tanır. Ayrıca UV stabilizatörleri ile desteklenen ve çok daha fazla UV ışınlarını süzebilen trapez paneller de vardır.
 • Alev almaz yapıdadır. Olası bir kaza durumunda üzerine alev düşse dahi kısa sürede kendiliğinden söner.
 • Alternatiflerine kıyasla oldukça düşük maliyetlidir.

Üretim, uygulama ve kullanım süreçlerinde sunduğu avantajların yanı sıra kullanım ömrü sona erdiğinde dahi kullanıcı dostu özellikleri ile dikkat çeken trapez levhalar, ana malzemesi olan polikarbona türüne göre farklı avantajlar sunabilir.

Polikarbon Trapez Levha Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Hem bireysel kullanıcılara hem de endüstriyel uygulamalara hitap eden polikarbon trapez levhalar, oldukça popüler olan kaplama ürünleridir. Çatılardan duvarlara kadar farklı dış cephe uygulamalarında yoğun olarak tercih edilen söz konusu levhalar, kalınlık, uzunluk, genişlik gibi ölçüler baz alınarak fiyatlandırılır.

Bununla birlikte söz konusu levhaların ana malzemesi olan polikarbonun yapısından farklılıklar da levha fiyatlarının belirlenmesinde etkilidir. İnce trapez levhalar ile kalın olan levhalar arasında fiyat farklılıkları olmasının temel nedeni yoğunluk farkıdır.

Daha kalın olan trapez levhalarda daha fazla polikarbon bulunduğu için daha yoğun bir yapı söz konusudur. Bu da levhanın ısı, nem, ışık, yük ve darbe direncinin daha yüksek olmasını sağlar. Dolayısıyla farklı şekilde fiyatlandırılır.

Uzun bir kullanım ömrüne sahip olan ve düşük maliyeti ile fark yaratan polikarbon trapez levhalar, yüksek dayanıklılıkları, kesilebilir yapıda olması ve aynı zamanda ısı yalıtımı da sağlaması gibi sebepler ile bütçe dostu bir kullanım süreci vadeder.

Olumsuz hava koşullarından, yangın gibi kazalardan etkilenmeyen söz konusu ürünler, masrafsız bir kullanım sağlamasının yanı sıra kullanım ömrü sona erdiğinde yeniden işlenerek tekrar kullanılabilir hale getirilir. Bu da çevre dostu bir sirkülasyon oluşturarak, doğada çözünmeyen atık malzeme ortaya çıkmasını engeller.

Belirli ölçüde ses yalıtımı da sağlayan oluklu polikarbon levhalar, kullanılan polikarbon malzemenin kalitesine göre de farklı bir fiyatlandırma ile kullanıcılara sunulur. Bu nedenle polikarbon trapez levha kalitesinin de tıpkı kalınlık, uzunluk ve yoğunluk gibi fiyatlandırma üzerinde etkili olduğu göz önünde bulundurulmalıdır.