Polikarbon Sera
..
1,18TL
 • ADET

Gösterilen: 1 ile 1 arası, toplam: 1 (1 Sayfa)

Polikarbon Sera

Polikarbon sera, Günümüzde seralar için en yaygın olarak kullanılan malzemelerden biri, polikarbondur. Işığı yayma işlevinden sağlam ve dayanıklı olmasına kadar çok sayıda avantaja sahiptir. Seralar, tüm yıl boyunca her türlü sebze ve bitkinin yetiştirilmesi için ideal, kontrollü ortamı sağlar. 

Güneş ışığından veya alternatif bir kaynaktan üretilebilecek ideal nem ve ısı seviyelerini sağlamak bir seranın ana işlevidir. Bu görevleri en iyi şekilde yerine getiren polikarbon seralar, yıllar geçtikçe popülerlik kazanarak geleneksel cam seraları geride bırakır.

Polikarbon seraların başlıca avantajları, aleve dayanıklı, UV ışınlarına dayanıklı, dayanıklı, hafif ve ucuz olmasıdır. Düzenli temizlik ile mükemmel durumda tutabilirsiniz. Sertleştirilmiş bir sera istiyorsanız, polikarbon sera iyi bir seçenektir.

Sertliği, güçlü doğası ve dayanıklılığından ileri gelir. Çeşitli şekil, boyut ve ölçülerde bulunan polikarbon malzemesi sayesinde her özel ihtiyacınızı karşılayabilecek, tüm sorunlarınıza çözüm olabilecek bir seraya sahip olabilirsiniz.

Bir şeyleri kendi başınıza yapmakla ilgileniyorsanız, normal boyutta bir polikarbon serayı monte etmek genellikle bir gün gibi kısa bir sürede hızlı bir kurulum yapmanıza imkân tanır.

Polikarbon seralar hem sert hem de esnektir. Bu da onları, kırılmaz ve yüksek kuvvetlere dayanabilir hale getirir. UV ışınlarını kıran yapan yapısı, %88 ışık geçirgenliğine sahip olduğu için seralar için idealdir.

Dayanıklı, çok yönlü ve kullanımı kolay polikarbon seralar, yüzlerce özel projede kullanılabilir.  Termal olarak üstün seraların güçlü fonksiyonları onu, kullanımı kolay bir seçim haline getirir.

Seranızda optimum yetiştirme koşullarını oluşturmak için doğru malzemeyi seçmeye dikkat etmelisiniz. Burada polikarbon yapısının, kalınlığına, rengine, ışık geçirgenliğine ve yalıtım özelliklerine dair temel bir bilgiye sahip olmaya özen göstermelisiniz.

Polikarbon Sera Nerelerde Kullanılır?

Sağlam ve güvenli yapıları nedeniyle aile bahçeleri, okullar ve arsalarda kullanım açısından idealdir. Bu seralar, dış mekân kullanımlarda oldukça sık tercih edilir. Kış aylarının daha yoğun geçtiği bölgeler için bu seralar kullanıma son derece uygundur. Çünkü ilkbahar ve yaz aylarına nazaran kış yalıtımının iyi bir şekilde yapılması seracılıkta özellikle verim açısından önemli bir faktördür.

Polikarbon, her türlü iklim koşullarında yetiştiriciler için birinci sınıf bir seçimdir. Ayrıca yeni başlayan yetiştiriciler için polikarbon seralar daha iyi bir tercih olabilir.

Güçlü aydınlatma ve ısı tutma işlevlerinde son derece başarılı olan malzeme, az bakım gerektirmesi ile sera bakımına odaklanmadan ürünlerinizin büyümesine odaklanmanıza izin verir. Ticaretle uğraşıyorsanız ve ürettiğiniz ürünlerinizi satıyorsanız, uzun sürelerle, sık aralıklarla oluşan büyüme mevsimi yatırımınızdan büyük getiriler elde etmenize yardımcı olabilir.

Meyve ve sebzelerini uygun bir ortam yaratma konusunda titiz olan kişiler için polikarbon sorunsuz bir üründür. Isıya dayanıklı yapısı sayesinde barbekü, piknik gibi aktivitelerin yapıldığı bahçe alanlarında kullanmak bir sakınca taşımaz. Aynı zamanda seralar, alanınız küçük ya da büyük olsun fark etmeden alanınızın herhangi bir yerine sığdırabilmenize fırsat verir.

Bu ürünlerin malzemeleri, dayanıklı olduğu için taş, top, dolu ve kardan gelen darbelere karşı kırılmadan veya herhangi bir hasar belirtisi göstermeden kolayca dayanabilir. Bu nedenle, seranızın bulunduğu alanda oynayan çocuklarınız varsa veya dolu ve kar yağışı alan bir bölgede iseniz polikarbon seralar, en iyi seçeneklerden biridir.

Polikarbon Sera Ölçüleri Nedir?

Farklı ölçülerde bulunan polikarbon sera ölçüleri değişkendir. İdeal olarak sera kenarları için 8 mm polikarbon kalınlığı ve çatı için 10 mm kalınlığında malzeme ideal kullanım olanağı verir. Bulunduğunuz bölgede çok soğuk havalar olmuyorsa, 4 mm kalınlığındaki paneller, esas olarak, yıl boyunca büyüme için değil, "sezon uzatıcı" olarak kullanılır.

Polikarbon malzemelerde yalıtım, R ve U değerlerinde ölçülür. R değeri, yalıtım verimliliğinin bir ölçüsüdür. Sayı ne kadar yüksek olursa, daha yüksek bir yalıtım derecesi eşittir. Yüksek düzeyde bir yalıtım, sıcaklıkların yazın çok yükseğe çıkmamasını veya kışın çok düşmemesini garanti eder. U değeri ise, ısı kaybı miktarını gösterir. Bu değer evlerde kapı ve pencere sistemlerinde de yaygın olarak kullanılır.

İçerisinden tercih yapabileceğiniz birçok çeşitli polikarbon panel ve kitler bulunur. Bunların tümü sera yapınıza, yaşadığınız iklime ve bütçenize bağlıdır.

Polikarbon Sera Kaplama Özellikleri Nedir?

Polikarbonat kaplama teknikleri, organik-inorganik hibrit ağların ıslak kimyasal kaplaması ve inorganik malzemelerin gaz halinde vakumla biriktirilmesi olarak sınıflandırılır.

Bir serada kullanılan kaplama malzemesi, o yapının üretkenliğini ve performansını belirler Kaplama malzemeleri, mahsul için mevcut olan ışığın seviyesini ve kalitesini etkiler. Dağınık ışık doğrudan ışıktan daha iyidir.

Floresan ve pigmentli filmler, kırmızı ışık oranını artırabilir. Plastik filmlere çekilen toz, radyasyon iletimini azaltabilir. Yeşil polikarbon sera kaplamaları, sera için yaygın olarak kullanılır ve yeşil ışığı filtreler. Bitkiler bunu kullanmaz, ancak yapıyı da ısıtabilen ışığın tam spektrumuna izin vermek daha iyidir. Ancak yarı saydam ya da şeffaf polikarbonlar, farklı gelişim aşamalarında bitki büyümesini teşvik edebilir.

Elbette, bu sera kaplama malzemesinin şeffaf olması gerektiği anlamına gelmez. Örneğin, birçok bitki dağınık ışıktan yararlanır. Çift duvarlı polikarbonat kaplama malzemesi, doğrudan güneş ışığını yayan hücresel bir yapıya sahiptir. Bitkileriniz için kalıcı ve etkili bir sera yaratmak istiyorsanız, buzlu bir polikarbonat sera kaplaması tercih edebilirsiniz.

Sera panelleri için bir başka stilde petek tasarımıdır. Bu tür, yaygınlığı az ve daha yüksek fiyatlı olmasına rağmen, daha sağlamdır. Geliştirilmiş kaplama malzemeleri ile oluşan ısı tutma, bir polikarbon seranın daha iyi performans göstermesine ve daha etkin olmasına yardım sağlar.

Aynı zamanda bu kaplama malzemeleri, sera içindeki genel ortamda daha fazla bitki, sebze ve meyvenin hasat edilmesine izin verir. Ayrıca, polikarbon kaplama malzemeleri, doğal bir ultraviyole filtresidir.  Bu, bitkilerinizi zararlı radyasyonlara aşırı maruz kalmaktan korur.

Polikarbon Sera Kaplama Malzemeleri Nelerdir?

Polikarbon sera kaplamaları, yoğuşma önleyici ve ekstra ısı yalıtımına sahip malzemelerden üretilir. Bu malzemeler, çok çeşitli renk, kalınlık ve yüzey işlemlerini içerir. Yansıma önleme, kendi kendini temizleme, geliştirilmiş elektriksel iletkenlik gibi işlevlere sahip fonksiyonel malzemeler, polikarbonun gelişmiş özelliklerini yansıtır.

Polikarbonun hafif yapısı sebebiyle el testeresi ile kolayca istenilen boyutta kesilebilir. Aynı zamanda bu hafif malzeme, çalışmayı çok kolaylaştırır. Kırılma endişesi duymadan taşınabilir. Montajı çok hızlı, basit ve pratiktir.

Çift duvarlı polikarbon, güneş ışığını kıran hücresel bir yapıya sahiptir. Bu da, serayı UV ışınlarından korurken bitkilerin ihtiyaç duyduğu ısıyı içeri almaya yardımcı olur. Aynı zamanda optimum bitki büyümesi için ekstra ışık yayma özellikleri taşıyan polikarbon panel malzemeleri de mevcuttur. Diğer  sera kaplama özellikleri ise şu şekilde belirtilebilir:

 • Dayanıklılık
 • Düşüm bakım giderleri
 • Aleve dayanıklılık
 • Daha etkili ve fazla ısı yayılımı
 • Zararlı güneş ışınlarından koruma
 • Sağlamlık

Tüm bahsedilen özellikler polikarbon sera kaplamalarının, diğer kaplama seçeneklerinden daha iyi bir alternatif olarak öne çıkmasını sağlar.

Polikarbon Seraların Avantajları

Polikarbon seralar, özellikle etrafta koşuşturan çocuklar olduğunda güvenli ve dayanıklı oldukları için tercih edilebilir. Sert hava koşullarına dayanabilir. Uzun ömürlüdür. Seralar oldukça avantajlı özelliklere sahiptir. Bu avantajlar aşağıdaki şekilde sıralanabilir:

 • İyi yalıtım sağlar. Plastik, daha iyi ısı tutma özelliklerine sahip olduğu için cama kıyasla daha az ısı yayar. Etkili bir sera performansı için ısı tutma önemlidir.
 • Polikarbon, aynı zamanda ısının yanı sıra harika bir ses yalıtkanıdır. Sessiz bir sera arayanlar için doğru seçenektir.
 • Sera camına göre %60'a kadar daha iyi ısı yalıtımı sağlar ve kırılması neredeyse imkânsızdır.
 • Esnek yapısı inşaatlarda kullanımı kolaylaştırır.
 • Az bakım gerektirmesi sebebiyle rakiplerinden daha uygun maliyetlidir. Polikarbon malzemeler daha uzun süre dayanır. Örneğin, cama bir futbol topu gelirse kırılma ihtimali çok yüksektir. Ancak polikarbon malzemede herhangi bir hasar alma imkânı yoktur.
 • Polikarbon malzemesinin avantajları, oluşturulan seranın genel performansını doğrudan etkiler. Bu güçlü performans, doğrudan uzun bir büyüme mevsimine yol açar. Daha fazla sebze veya meyve hasat etmenize olanak tanıyan bu avantaj son derece önemlidir.
 • Ayrıca sera pencerelerinin hafif yapısı ile takılması pratik ve kullanımı kolaydır. Hafifliği sayesinde seranızı kendiniz inşa edip onarabilirsiniz.
 • Oldukça hafif olan ürünün kullanımı kolaydır. Yine bu özellik de nakliye ve işçilik maliyetlerini daha da azaltır.
 • Polikarbon, kırılmadan bükülebilir, bu nedenle hemen hemen her tasarımda etkili kullanım imkânı tanır.
 • Sera panelleri, çatlamaya ve kırılmaya karşı dayanıklıdır, bu nedenle en zorlu iklimlere bile dayanabilir. Ayrıca, herhangi bir yosun ve küf oluşumuna izin vermezler, bu da polikarbon seraların nemli ve soğuk ortamlar için bile iyi olduğu anlamına gelir.
 • Polikarbon malzemesi, serayı temiz ve yalıtımlı hale getirir.
 • Uzun süreli bitki ve sebze yetiştirmek için idealdir. Bunun nedeni, ışığı sera boyunca eşit olarak yayılmasını sağlamasıdır. Aynı zamanda bu, seranız için ihtiyaç duyabileceğiniz ekstra ısıtma, elektrik ve zaman masrafından sizi kurtarır. Doğru ışık iletimi, kaliteli bitkilerin yetiştirilmesinde önemli bir faktördür.
 • Genel olarak camdan daha kalın olan polikarbon, bitkilerinizi UV güneş ışınlarına karşı daha iyi korur. Bir malzeme olarak polikarbon, doğal bir ultraviyole filtresine sahiptir.
 • Polikarbon malzemelerden yapılmış çeşitli sera malzemelerini bulmak çok daha kolaydır. Bir dizi stil ve boyutta bulunan polikarbon seralar, geniş yelpazesi ile çok seçenek sunar. Aynı zamanda modüler tasarımları ile de dikkat çeken bu ürünler, seranızı bahçenizin herhangi bir yerine sığdırmanıza olanak tanır.
 • Her türlü sıcaklık ve ortama dayanma özelliğine sahiptir.
 • Genel olarak seralar ahşap bir çerçeveye ve cam seralar metal bir çerçeveye sahiptir. Ahşap çerçeveler boya ve işleme izin verir, bu da seranın görünümünü dekore etmenize ve özelleştirmenize olanak tanır. Metal çerçeveler işlenir ve aynı renk ve stilde kalır.

Polikarbon Sera Levha Fiyatları 2022 Ne Kadar?

Geçmiş yıllarda son derece pahalı olan polikarbon seralar, son yıllarda çok hızlı bir ilerleme gösteren polikarbon teknolojisi sayesinde günümüzde uygun ve avantajlı fiyatları ile öne çıkmaya başlar. Polikarbon sera levha 2022 fiyatları malzemenin kaynağına ve kalitesine göre değişebilir.

Çok sayıda uygun Polikarbon seçeneği vardır, ancak bunlar çok uzun süre dayanmayabilir ve iyi performans göstermeyebilir. İlk başta ucuz bir polikarbon sera satın almak, iyi bir fikir gibi görünebilir, ancak kısa sürede değiştirmek zorunda kaldığınızda, maliyet ve işçilik, başlangıçta kaliteli bir seraya yatırım yapmış olmanızdan daha fazlasına mal olabilir.

Kaliteli malzeme satın almak önemlidir. Kimyasal sürecin rafine edilmesindeki bilimsel gelişmeler dolayısıyla zaman içerisinde görünümleri de önemli ölçüde iyileşen bu ürünler, oldukça yoğun bir ilgi görür.

Bir kaplama malzemesi seçerken göz önünde bulundurulması gereken temel özellikler, maliyeti, dayanıklılığı, ağırlığı ve onarım veya değiştirme kolaylığı, malzeme içinden ne kadar ışık iletildiği ve malzemeden ne kadar enerji geçtiğidir.

Bir hobi ya da ticari bir sera kurmayı planlıyorsanız, polikarbon düşünmelisiniz. Aralarından seçim yapabileceğiniz bir dizi polikarbon levha seçeneği ile istediğiniz seraya sahip olabilirsiniz. Düz katı şeffaf polikarbon son derece iyi bir seçim olsa da, çeşitli renklerde bulunan dokulu, profilli, oluklu ve çok duvarlı levha çeşitleri arasından seçim yapabilirsiniz.

Özetlemek gerekirse, polikarbon seralar sahip olduğu işlevsel özellikler ve sunduğu avantajlarla oldukça iyi bir seçimdir. Bu seralar, size, ideal nem ve ısı seviyeleri ile her türlü sebze ve bitkinin yetiştirilmesi için kontrollü ortamı sunar.

Ebat, özellik, üretici firma dâhil olmak üzere dikkatle, yeterli inceleme yapılarak seçilen polikarbon sera malzemeleri, doğru montajla seranızda verimli bir performans yansıtmaya olanak verir.