Bu kategoride ürün bulunamadı.

Solid Polikarbon Levha

Solid polikarbon, kimyasal adı polikarbonat olan ve ışığa karşı saydamlık gösteren bir maddedir. Sert bir yapıya sahip olan madde camın alternatifi olarak başta yapı sektörü olmak üzere birçok alanda tercih edilir.

Polikarbon, kimyasal gruplamada termoplastikler içerisinde yer alır. Malzemenin, ısı yolu ile şekillendirilmesi ve işlenilip kullanılabilmesi kolaydır. Bundan dolayı imalat sektöründe önemli bir yeri vardır. Polikarbon malzeme sahip olduğu sert yapısı ile kurşuna karşı bile mukavemet gösterebilir. Bundan dolayı güvenlikle ilgili sektörlerde sıkça talep görür.

Solid polikarbon ise polikarbonat sınıfından policam bir malzeme olup, cama kıyasladığında ağırlık noktasında oldukça hafif fakat, camdan çok daha dayanıklı plastik bir üründür.

Dayanıklılığının yanı sıra, ısı ve ses izolasyonu, hafifliği ve şekil verilme özellikleri ile birçok sektörde tercih edilir. Sahip olduğu özellikleri sayesinde enerji ve maliyet konusunda kullanıcılarının tasarruf etmesini sağlar.

Polikarbon malzemenin geçmişi 1800'lü yılların sonlarına dayanmaktadır. Polikarbon, 1898 yılında Münih Üniversitesi’ nde görevli olan bilim adamı Alfred Einhorn tarafından bulunmuştur.

Malzeme hakkında yapılan araştırmalar ve üretimden sonra dönemin taleplerine ve teknolojisine uyum sağlayamaması ve bununla beraber patenti alınmaması ürünün yaygınlaşması engel oluşturmuştur. Bundan yaklaşık 55 yıl sonra malzeme ile ilgili ilk patent, Bayer tarafından alınıp ardından Makrolon markasıyla tescillenir.

Bayer’in ürünün patentini almasından sonra, General Electric firmasıda polikarbon için başka bir patent alır. Bundan sonraki süreçte Bayer firması, polikarbonu önce Makrolon markası adı altında piyasaya sürer. Piyasaya sürmesinden bir süre sonra, Lexan markası adı altında malzemenin satışına başlar.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber kahverengimsi bir renge sahip malzemeye cam şeffaflığı kazandırılır ve böylelikle ürün yaygınlaşır. Genel kullanımda şeffaf levha, Lexan olarak da bilinen polikarbon, güvenli yaşam alanları için uygun bir malzemelerden biridir.

Avantajları ve kullanım kolaylıkları sebebiyle talep gören polikarbon malzemeler, zaman ile çeşitlenir ve geniş bir yelpazeye yayılır. Solid polikarbon ise bu ürünlerden biri olarak, diğer avantajlarının yanında dayanıklı yapısı ile öne çıkar.

Solid Polikarbon Levhanın Özellikleri Nelerdir?

Solid polikarbon levhanın yapısı gereği, işlenebilmesi ve şekillendirilmesi oldukça kolaydır. Bu özelliği termoplastik olmasından alır. Termoplastik bir ürün olan malzeme birçok sektörde çok geniş kullanım alanına sahiptir. Ham maddesinin polikarbonat olmasının sebebi uzun moleküler zincirleri içinde karbonat grupları (-O-CO-O-) tarafından bağlanmış fonksiyonel yapısıdır.

Polikarbonatların en çok talep edilen türü ise karbonatların oluşturduğu polimer zincirlerin Bisfenol A grupları ile bağlanmış olanıdır. Solid polikarbon levhaların, oldukça sağlam bir malzeme yapısı vardır. Bu özelliği darbelere karşı sağlam ürünlerin yapımında da talep edilen malzemelerin arasındadır.

Solid polikarbonun karakteristikleri akriliğe oldukça benzer akriliğe kıyasla daha güçlüdür. Malzemenin içindeki polimer yapısı ile oldukça şeffaf ve ışığı geçirir bir özelliği vardır.

Cam malzemeden çok daha iyi ışık geçirgenlik karakteristiğine sahip bir malzemedir. Bunun yanında tek cidarlı (solid) polikarbon cama benzer fakat yüksek kaliteli bir ham maddesi vardır. Sert yapıya sahip bir malzeme olan polikarbon levhalar, yüzeyindeki silikon kaplaması sayesinde kırılmaya karşı fazlasıyla mukavemet gösterir.

Sağlam olan bu malzemeye, cam görünümlü levha da denmektedir. Polikarbonat olarak da bilinen bu malzeme PC solid ismiyle de kullanılır. Sahip olduğu özellikleri ve sağladığı faydaları ile kullanıcılarına saydamlık, dayanıklılık ve güvenlik yönünden en iyi performans kalitesini sunar.

Malzemenin, hafifliğinin yanı sıra sert darbelere karşı fazlasıyla sağlam bir karakteristiğe sahip olması sebebiyle endüstriyel alanda vazgeçilmez bir yeri vardır. Özellikleri ile cam malzemenin en büyük alternatifi olarak kabul edilir.

Cama göre daha hafif malzeme yapısı, kırılmaya karşı dayanıklı olmasının yanında, saydam olması sebebiyle de inşaat sektöründe oldukça yaygın kullanılır. Montajının pratik ve kolay olması da malzemenin kullanıcılarına sunduğu bir diğer avantajıdır.

Solid polikarbon levha etkileyici özellikleri sebebiyle, endüstride alanında ki yenilikçi araştırmaların vazgeçilmezi durumundadır. Polikarbon malzeme pleksiglas ve polistren malzeme tiplerinden daha farklıdır ve bunu yanında çok daha dayanıklıdır.

Solid Polikarbon Avantajları Nelerdir?

Solid polikarbon malzeme kullanıcıları ihtiyaçlarına cevap vererek, isteklerini en iyi şekilde yerine getirecek özelliklere sahiptir. Bu özellikleri sayesinde saydamlık, sağlamlık ve izolasyon konusunda optimum performansı kullanıcılarına sunar.

Sert silikonlu yapısı ile cama kıyaslandığında 300 kat daha sağlamdır ve darbelere fazlasıyla mukavemet gösterir. Dayanıklılığının yanı sıra cam ile karşılaştırıldığında çok daha hafiftir, bu sayede kullanıldığı alana ekstra bir yük bindirmez. Ses ve ısı izolasyonunu en iyi şekilde sağlar; bu özelliklerinden dolayı sessiz ortamlar elde etmek için kullanılan ideal bir malzemedir.

Cam malzemeye, iyi bir alternatif olmasına rağmen, cam panellere kıyasla maliyeti uygundur. Cama göre maliyeti daha ekonomik olmasının yanı sıra uzun süreli kullanımdan sonra, hem bakım ihtiyacı duyulmaması hem de sağlamış olduğu ısı yalıtımı sebebiyle kullanıcıya ciddi bir enerji tasarrufu da sağlar.

Malzeme yapısı esnektir ve montajı oldukça kolaydır. Polikarbon, çift taraflı Ultraviole (UV) korumaya sahiptir. Bu sayede UV koruması sunan yapısı güneşin zararlı ışınlarını süzerek hiçbir şekilde içeri almaz. Bu sayede, hem ürün rengini muhafaza eder hem de gelebilecek dış etkilerden korunur.

Solid polikarbon malzeme yüzeyinde su tutmaz, varolan suyu akıtır. Özellikleri gereği alevi yaymaz bir yapıdadır, bu sayede uluslararası yangın standartlarına uygun bir malzemedir. -40 ila 120 C sıcaklıkları arasında performans gösterebilmesi ile her türlü hava koşulunda rahatlıkla kullanılabilir.

Farklı iklim koşullarına karşı fazlasıyla dayanıklılık gösterir. Her türlü hava şartına ve kırılmaya karşı dayanıklıdır. Dolayısıyla polikarbon yıllarca bakım gerektirmeden kullanılabilir.

Yapısı gereği kolayca şekil verilebilir ve baskı yapılabilir. Soğuk ve sıcakta bükülebilme özelliği bulunur. Bu sayede farklı tasarımların yapılmasına imkan sunar.

Termoform özelliği mevcuttur. Bu özelliğe ile malzeme, kullanıldığı alanlarda sağladığı faydaları sayesinde ihtiyaçlara en iyi şekilde cevap verir. Tercih edildiği alanlarda optimum performansı kullanıcılarına sunarak memnun eder.

Solid Polikarbon Levha Ölçüleri

Solid polikarbon levhalar, 2mm’den 15 mm’ye farklı kalınlıklara sahiptir. Bu kalınlıklar çatı ya da cephede kullanımlarına göre farklılık gösterir. Yan cephelerde kullanıldığında levhalarda 3-4 mm’ lik daha ince olanlar tercih edilirken, çatılar için 5-6 mm’ lik olan daha kalın levhalar kullanılır.

Polikarbon malzemeden, lamine cam ve akrilik malzemeden elde edilmesi imkansız olan kavisleri, soğuk bükmeyle elde etmek mümkündür. Bunun ile beraber polikarbon, polikarbonatların yüzeyleri karşılaştırıldığında, kimyasal aşınmalara karşı çok daha fazla dayanıklıdır seyreltilmiş asit çözeltisi ve alifatik hidrokarbon gibi kimyasallara karşı sağlam malzeme yapısı ile genel olarak asitlere karşı mukavemet gösterebilen bir malzemedir. Polikarbon, tercih edildiği alanlar da etkili bir ısı izolasyonu oluşturur, bu sayede enerji tasarrufu sağlar.

Solid Polikarbon Hangi Alanlarda Kullanılır?

Polikarbon malzeme, ses yalıtımı, ısı muhafazası ve şeffaflık talep edilen, ışığa fazlaca ihtiyaç duyulan ve sağlam malzeme kullanılması gereken alanlar için optimum çözümler sunar.

Birçok alanda talep edilen bir malzeme olan polikarbon, özellikle ağır koşullara dayanıklılık gerektiren ve güvenliğin önem arz ettiği yerler için en uygun seçeneklerden biridir. Solid polikarbon levhaların tercih edildiği alanlarının bir kısmı aşağıdaki gibidir. Geniş bir kullanım alanına sahiptir.

Seralarda ve gerek çatılarda kullanılması ile ihtiyaç duyulan ortamı sağlar. Cama ve naylona kıyaslandığında, hem sahip olduğu ısı katsayısı sebebiyle enerji tasarrufu sağlar, hem de fazlasıyla dayanıklıdır.

Bu malzeme, polis kulübeleri başta olmak üzere otobüs duraklarında, teraslarda, iş güvenlik ekipmanlarında, alışveriş merkezlerinde, kış bahçelerinde kullanılır. Bu sayede; aydınlık, sağlam ve şık mekanlar elde edilebilir. Özellikleri ile işlevselliğini ortaya koyan solid polikarbon malzemeler sağlamlığı estetik ile kullanıcılarına sunar.

Kuyumcularda, müzelerde, mahkemelerde, bankalarda ve hapishanelerde özellikleri sayesinde güvenlik yönünden sağlam olması ile en çok tercih edilen malzemelerin başında gelir.

Yapı sektörü dışında, otomotiv, dekorasyon, medikal sektörlerinde de oldukça yaygın kullanım alanına sahip bir malzemedir. Barındırdığı özellikleri sayesinde elektronik sanayinde de kullanılır. Güvenli ve mukavemeti yüksek malzeme ihtiyacı duyulan birçok alanda solid polikarbon levhanın talebi söz konusudur.

Güvenlik açısından da başlıca polis kalkanlarında, polis gözlüklerinde, koruma kasklarında, bunu ile beraber kurşun geçirmez cam üretiminde de tercih edilmektedir. Reklam alanında kullanılan tabelalarda reklamın net görünmesini sağlamasının yanı sıra koruyucu yüzey olarak da fayda sağlar.

Binalar arası geçiş tünellerinde tercih edilmesiyle, ses ve ısı izolasyonun elde edildiği estetik mekanlar oluşturulur. Üst geçitlerde de özellikleri ile hem aydınlık hem de ısı izolasyonu ile sıcak ortamların yapılması sağlanır. Yüzme havuzlarında da kullanılan bu malzeme tercih edildiği mekanlarda şeffaf yapısı sayesinde aydınlık bir ortam oluşturur Bunun yanında kış aylarında için enerji tasarrufu etmenizi sağlar.

Ses izolasyonu gereken yerlerde, ses engelleyici olarak yalıtım malzemesi olarak kullanılır. Dış yüzeyindeki özel kaplama sayesinde kendini temizleme özelliğine sahip bir yapısı vardır. Bu özelliği hem temizleme sorunlarından kurtarır hem de levhanın uzun ömürlü olmasına yardımcı olur.

Solid Polikarbon Levha Fiyatları 2022

Birçok sektörde işlevselliği ile talep gören ve tercih edilen ürünlerin başındadır. Bunun sebebi ise sahip olduğu özellikler ve kullanımda sunduğu faydalardır. Dayanıklılık açısından sektörde talep edilen ve birçok ürünün alternatifi olan solid polikarbon levha, bunun yanında esneklik ve hafiflik açısından da kullanıcıların isteklerine cevap verir.

Cama kıyasla daha etkili olan malzeme Ultraviyole ışınlara karşı süzgeç vazifesi gördüğü için cam yerine alternatif olarak kullanılan bir malzeme olmuştur. Zararlı UV ışınlarını süzen yapısı sayesinde güneşten gelebilecek zararları en aza indirir.

Seralarda da tercih edilen bir malzeme olan  polikarbon, sağlamlığı ve uzun ömürlü yapısı sayesinde sıklıkla tercih edilmektedir. Kolay ve rahat montaj sağlayan yapısı ve istekleri en üst seviyede cevap vermesi ile solid polikarbon levha birçok alanda hızlı bir şekilde kullanılan ürünlerin alternatifi olmaya başlamıştır. Isı ve ses izolasyonu sağlaması ile yaşam alanlarını daha şık bir görünüme kavuşturur. Bu özellikleri ile konforu kullanıcılarına en iyi şekilde sunar.

Yaşam alanlarına kattığı konfor ve ihtiyaçlara hızlı bir şekilde cevap vermesinin yanında polikarbon levhalar, cam gibi alternatiflerine kıyasla uygun fiyatları ile de kullanıcılarını memnun eder. Ergonomik olarak faydalarının yanı sıra uygun fiyatları ile de solid polikarbon levha seçenekleri kaliteyi güvenlik ve konfor ile sunar.